O Przewodniku...


,,Przewodnik po pakiecie R'' został po raz pierwszy wydany w roku 2008 i był pierwszą polską książką poświęconą w całości nauce programu R.

Wiele komentarzy od czytelników i lata doświadczeń w nauczaniu programowania, modelowania statystycznego i wizualizacji danych z programem R pozwoliło na ulepszenie ,,Przewodnika...''.

Pobierz bezpłatnie pierwsze dwa rozdziały trzeciego wydania ,,Przewodnika po pakiecie R'' [180 stron format pdf].

Trzecie wydanie to kurs od zera do bohatera. Pierwszy rozdział pozwala na zaznajomienie się z programem R nowicjuszowi. Kolejne rozdziały przedstawiają najważniejsze zaawansowane możliwości programu R, w tym narzędzia do przetwarzania dużych danych (Big Data), wizualizacji z pakietem graficznym ggplot2 oraz modelowanie regresyjne.

Gdzie kupić Przewodnik...


W klasycznej lub internetowej księgarni, np. Księgarnia Gliwice, Poznańska Księgarnia Politechnik czy Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej.

O programie R ...
Program R jest doskonałym narzędziem dla osób osoby pracujących przy statystycznej analizie danych, maszynowym przetwarzaniu danych czy wizualizacji danych.

R to całkowicie darmowe środowisko do analiz statystycznych z ponad trzema tysiącami dodatkowych pakietów. Wyposażone w elastyczny język programowania jest coraz chętniej wykorzystywane przez wykładowców do nauki analizy danych, przez naukowców do analiz danych oraz przez analityków w bankach, firmach i innych miejscach gdzie występują dane oraz potrzeba ich analizy.

Przewodnik po pakiecie R pozwala poznać język programowania, środowisko pracy i zbiór najprzydatniejszych narzędzie do analizy i wizualizacji danych.

W wydaniu trzecim znaleźć można między innymi:

  • opis pakietów shiny i knitr, lattice i ggplot2,

  • jak efektywnie generować zmienne losowe z użyciem kopuli,

  • jak profilować kod w celu poprawy wydajności,

  • jak tworzyć własne pakiety,

  • jak proste wykonać statystyki opisowe i graficzne podsumowania danych.

Errata do wydania trzeciego (2014) znajduje się tutaj [pdf 11kB] >>>.


Analiza danych z programem R


W roku 2013 ukazało się drugie wydanie książki Analiza danych z programem R, Modele liniowe z efektami stałymi, losowymi i mieszanymi.

W tej pozycji na licznych przykładach danych rzeczywistych omawiane są różnorodne zagadnienia związane z modelowaniem statystycznym. Rozpoczynamy od regresji prostej przez analizę wariancji jedno, dwukierunkową z efektami przeciętymi i zagnieżdżonymi. Następnie przedstawiamy takie zagadnienia jak kolejność testowania, wybór zmiennych, ocena jakości modelu, modelowanie z użyciem efektów stałych i losowych. Książka podzielona jest na cztery główne części, dwie poświęcone teorii i dwie poświęcone przykładowym zastosowaniom.

Spis treści jest dostępny [tutaj].

Książka dostępna jest w postaci elektronicznej w wypożyczalni książek iBUK [link].

Aktualna wersja erraty (do wydania drugiego) jest dostępna [tutaj].


Eseje o sztuce wizualizacji danych


W roku 2014 ukazała się moja nowa książka Odkrywać! Ujawniać! Objaśniać!
Zbiór esejów o sztuce prezentowania danych
.

Książka jest dostępna na licencji CC BY&SA na stronie http://biecek.pl/Eseje, można kupić jej papierowe wydanie w księgarniach lub można je wypożyczyć w księgarni ibuk.

Zbiór esejów o sztuce pokazywania danych to próba usystematyzowania wiedzy przydatnej do projektowania i wykonania dobrej wizualizacji danych.

Nie jest to proste. Z jednej strony możemy wpaść w pułapkę pstrokatej papki najeżonej liczbami, którą czasem dumnie nazywa się infografiką. Z drugiej strony wpaść można w pułapkę grafiki idealnie odwzorowującej złożoność liczb a przez to zupełnie niezrozumiałej.

Gdzieś po środku jest grafika, która wyjaśnia, która informuje, która jest estetyczna i informatywna. W kolejnych esejach znajdują się przykłądy przykłady takich grafik, wraz z licznymi wskazówkami jak takie grafiki tworzyć.