Rzym<<< wstecz


Rzym i Watykan

Rzym

Ogrom zabytków i ich różnorodność wymaga, aby temu miastu poświecić dłuższy opis.

Miejsca, które z pewnością warto zobaczyć to:

1. Koloseum - mnie osobiście rozczarowało swoją wielkością, wydawało mi się, ze jest dużo, dużo większe! Pomimo tego rozczarowania uważam, że zabytku tej klasy nie można pominąć. Proponuję zwrócić uwagę na dziury w murach - są to ślady po żelaznych klamrach, które podtrzymywały niegdyś ogromne marmurowe płyty ozdabiające obiekt.
A co się stało z płytami?
Jak większość starożytnych pozostałości zostały wykorzystane przez następne pokolenia Rzymian do budowy kolejnych budynków, marmurowe płyty zostały zmielone na wapno.

2. Forum Romanum - jest to miejsce, w które trzeba się udać z przewodnikiem (niekoniecznie osobą, wystarczy wersja papierowa przewodnika), ponieważ dziś są to ruiny i ciężko bez wskazówek domyśleć się funkcji poszczególnych budynków - ruin - kup kamieni. Ale używając wyobraźni można zobaczyć naprawdę dużo!

3. Panteon - najdoskonalej zachowany średniowieczny obiekt. Dawna pogańska świątynia jest aktualnie czynnie działającym kościołem katolickim. Zachwyca swoim czarem i niezwykle interesującą formą architektoniczną. Budynek robi ogromne wrażenie zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz. Gdy pierwszy raz odwiedziliśmy Panteon, trafiliśmy na występ pewnego chóru, rewelacyjne wrażenie.

4 Schody hiszpańskie - monumentalne schody będące miejscem spotkań i odpoczynku. W dole schodów znajduje się bardzo oryginalna fontanna, ufundowana na pamiątkę powodzi, przedstawiająca zatopioną do połowy łódź. Ze szczytu schodów rozciąga się przepiękny widok na miasto, szczególnie o zachodzie słońca.

5. Kościoły. Obowiązkowe jest zwiedzenie katedry Rzymu, czyli katedry św. Jana na Lateranie oraz Santa Maggiorie, gdzie podobno są relikwie żłóbka betlejemskiego - jednak bardziej od oglądania wątpliwego pochodzenia żłóbka polecam kontemplację sklepienia. Warto również wybrać się do Santa Maria degli Angeli. Cudowne wnętrze niezwykle kontrastuje z potworną brzydotą bryły zewnętrznej kościoła.

6. Piazza nuova - to podłużny plac, na którym umieszczono są trzy przepiękne fontanny. Niestety zawsze panuje tam straszny tłok, co psuje ogólne wrażenie. Może warto zwiedzić tuż po wschodzie słońca?

7. Fontanna di trevi - fontanna objawienie jak się ją widzi pierwszy raz. Wędrując małymi uliczkami nagle wchodzimy na plac, gdzie całą jedną ścianę zajmuje gigantyczna fontanna. Przepiękny widok, olśniewające uczucie.

Watykan

Watykan to malutkie państwo, w którym najważniejsze do zobaczenia są dwie rzeczy. Tylko dwie, ale w ich przypadku są to aż dwie!!!!!

1. Kompleks Bazylikii Świętego Piotra i Pawła. Gigantyczny Kościół, który możemy oglądać bardzo długo z zewnątrz oraz zwiedzać wewnątrz bez uczucia znużenia. Warto wdrapać się również na kopułę, aby zobaczyć piękną panoramę Rzymu i spokojną geometrię ogrodów watykańskich oraz udać się do krypt znajdujących się pod bazyliką.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania bazyliki?
Najpiękniej wygląda bazylika nocą, gdy piękne rzeźby i aleje z kolumnami są przepięknie oświetlone, a na olbrzymim placu jest juz niewiele osób.

Przed udaniem się do bazyliki warto warto podumać chwilę w kryptach, gdzie spoczywają doczesne szczątki papieży. W samej bazylice należy koniecznie zwrócić uwagę na słynną "Pietę" Michała Anioła. Ta rzeźba nie jest duża, ale ma w sobie magię, jakieś hipnotyzujące piękno, które zmusza nas do wpatrywania się w twarz Maryi, podziwiania fałd jej sukni i... to trzeba zobaczyć.

Wędrówka przez bazylikę jest podróżą, która nie nudzi - ogrom pięknych zdobień i wielkie bogactwo tej świątyni gwarantują wspaniałe wrażenia. Wnętrze możemy zwiedzać wiele godzin bo bazylika jest olbrzymia. Nie można przeoczyć gigantycznego tronu papieskiego w centralnej części bazyliki, co ciekawe materiał na jego budowe został pozyskany z wielu zabytkowych bram, które zostały po prostu przetopione.

2. Muzeum Watykańskie

Jest to tak piękne muzeum, że aż mi brak słów aby je opisać. Bo jest: ogromne, zachwycające, bogate, ciekawe i ma wszystkie muzea pod sobą. Znajduje się tu tyle różnorodnych eksponatów, że każdy znajdzie coś dla siebie. W muzeum są sale sztuki etruskiej, egipskiej, współczesnej (malarstwo i rzeźba), sakralnej, starożytnej grecji, starożytnego rzymu, wczesnochrześcijańskiej. Dodatkową atrakcją są wspaniale zdobione sale i korytarze, które same w sobie są przepięknym eksponatem do zwiedzania.

Zwiedzając nie wiadomo na co patrzeć, czy na freski na suficie, na ścianach, na tysiące najróżniejszych eksponatów, rzeźb, obrazów, czy na mozaikową posadzke. Przepiękne muzeum. Na kolana ,,rzuca'' szczególnie biblioteka watykańska.

o            


Komentarze (Napisz wlasna opinie nt. tego miasta >>>)
Nasze zdjęcia
Strone przygotowali Karolina (opisy) i Przemek (html+zdjecia) Biecek [biecek(at)gmail(kropa)com]